loader

ÜÇ KUŞAK ARVASİ’Yİ BULUŞTURAN PROGRAM

Mütefekkir-yazar-eğitimci Seyyid Ahmet Arvasi, vefatının 26. yıldönümünde Eyüp’te anıldı. Tekden ...
IMAG2335
 

 

Mütefekkir-yazar-eğitimci Seyyid Ahmet Arvasi, vefatının 26. yıldönümünde Eyüp’te anıldı. Tekden Grup ve TÜZDEV tarafından birlikte organize edilen toplantıya merhum Arvasi’nin oğlu Murat Arvas ile torunu Mehmet Ali Arvas da katıldı. Böylece program üç kuşağı bir araya getirmiş oldu.

TDED (Türkiye Dil Ve Edebiyat Derneği) Ahmet Yesevi Salonu’nda gerçekleştirilen anma programı Arvasi’yi tanıtan kısa film gösterimiyle başladı. Bir şiirinin okunmasının ardından öğrencisi olan Tekden Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜZDEV (Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı) Genel Başkanı Op. Dr. Kemal Tekden konuştu.

“Bu programı hocasına bir vefa borcu” olarak gerçekleştirdiklerini belirten Tekden “O bizim neslin hocası, yol göstericisiydi. Aydınların milletin tüm kültür şifrelerine sahip olması gerektiğini söylerdi. Tanıdığım insanlar içinde beni en çok etkileyen merhum olmuştur. Maalesef derinliğine tam vakıf olamadığımız, değerini tam anlayamadığımız ‘meşhur meçhul’ bir zattı.” dedi.

Tekden, Arvasi’nin din, medeniyet, eğitim, kültür, sanat ve estetik alanlarında çok hassas olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Özellikle Ehli sünnet anlayışında hassasiyeti çok yüksekti. ‘Bu konuda bende Abdülhamit Han’ın vehmi var’ derdi. ‘İslam, Türk milletinin can suyudur. Gençlere önce Allah ve Resul sevgisini verin’ demiş ve Necip Fazıl külliyatını tavsiye etmişti. ‘Biz Alevimeşrep Sünnileriz’ diye de ekler ve her zaman Allah ve Resulünün hizmetkarı olduğunu belirtirdi. Hiçbir zaman fanatik, grupçu, taassup ehli olmadı. Grup, cemaat taassubunun ülkemize çok zarar verdiğini vurgulardı.”

İş hayatındaki enerji ve dinamizmini merhum üstadından aldığını kaydeden Tekden “Arvasi birikimine rağmen oldukça mütevazıydı. Oturduğu Hizmet apartmanında ziyaretine gelen gençlere bizzat hizmet eder, ikramları o yapardı. Bu güzel insanın 12 Eylül’de gördüğü ağır işkencelerden dolayı iç organları zarar görmüştü” diye konuştu.

Kemal Tekden günümüz gençliğinde ideal eksikliği olduğunu belirterek “keşke merhumun kitaplarını bütün gençlere okutabilsek… Maalesef günümüz gençliği ‘idealiniz ne?’ diye sorulduğunda ‘bilgisayar mühendisi olmak, doktor olmak’ gibi cevaplar veriyor. Merhum hocamız gençlere ‘kendinizi küçük görmeyin’ tavsiyesinde bulunurdu. Biz önce gençlere ümit ve dinamizm vermek zorundayız. Ancak böyle aksiyon oluşturabiliriz.” dedi.

Tekden konuşmasının son bölümünde “gençliğimizde kendisinden feyz aldığımız hocamız Seyyid Ahmet Arvasi’nin iki tür vasiyetini yerine getirdiğimi düşünüyorum” diyerek şunları belirtti:

“Mutlaka deha çapında çocuklarla ilgilenin demişti. Bu fikirden yola çıkarak Türkiye’nin bu alandaki ilk milli vakfı olan TÜZDEV’i kurduk. Böylece ilk isteğini yerine getirdim. Dolayısıyla TÜZDEV’in manevi kurucusu Arvasi hocamdır.

O zaman tıp öğrencisi olduğumuz için bize ‘İnsanlık Bilgisi Bilimi’ni öğrenin ve öğretin’ derdi. Antropoloji olarak bilinen bu bilim dalı maalesef batının materyalist ve pozitivist bakış açısıyla öğretiliyordu. Oysa insanı ruh ve beden olarak bir bütün halinde incelememiz ve metafizik boyutunu ihmal etmememiz gerekiyordu. ‘İnsanın Sırrı’ kitabımı yazarak ve bu konuda konferanslar vererek de ikinci arzusunu yerine getirdiğimi düşünüyorum.”

Katılanlara merhum Arvasi’nin “İlm-i Hal” eseriyle Kemal Tekden’in “İnsanın Sırrı” kitaplarının hediye edildiği programın sonunda Tekden izleyicilerden gelen sorulara cevap verdi.

DSC02778

DSC02780


 


Haberin Galerisi